Okulary progresywne – co to jest?
Progresy, to okulary wyposażone w wieloogniskowe soczewki. Na poszczególnych częściach szkła, zmienia się moc optyczna. W górnej części znajduje się obszar widzenia do dali. Natomiast w dolnej części soczewki zlokalizowany jest obszar widzenia na bliskie odległości. Pomiędzy tymi dwoma strefami znajduje się tzw. strefa progresji, czyli płynne przejście między mocą do dali, a mocą do bliży. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy nosić przy sobie dwóch par okularów, a zamiast tego mamy jedną parę progresywną, która umożliwia widzenie na różne odległości.


Dla kogo jedna para zamiast dwóch?
Progresy są odpowiedzią na problemy z widzeniem u osób po 40 roku życia – zazwyczaj mniej więcej w tym wieku pojawia się tzw. prezbiopia. Polega ona tym, że oczy wraz z wiekiem tracą zdolność akomodacji. W związku z tym utrudnione jest wyraźne widzenie na bliskie odległości. W takiej sytuacji oprócz okularów „do chodzenia”, pojawia się również potrzeba używania okularów „do czytania”. Można nosić ze sobą 2 pary różnych okularów lub zdecydować się na rozwiązanie 2 w 1. Progresy, sprawdzą się zarówno przy patrzeniu w dali, ale też na odległości pośrednie (np. tekst na ekranie komputera) i w bliży (podczas czytania).
Wady wzroku, a okulary progresywne
Osoby, które posiadają takie wady wzroku jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, mogą korzystać z okularów ze szkłami progresywnymi. Jeśli są prezbiopami, najczęściej mają problem z widzeniem przedmiotów w bliskich odległościach. Pierwsze objawy prezbiopii to: problemy z odczytywaniem tekstu, odsuwanie od siebie gazety czy też książki podczas czytania. Osoby, które zauważą u siebie takie objawy, powinny jak najszybciej udać się do optometrysty. Dobierze on odpowiednią korekcję okularową. W przypadku jeśli stwierdzi prezbiopię, warto rozważyć zakup okularów progresywnych.

Czym różnią się od siebie szkła progresywne? Co wpływa na cenę progresów?
Na polskim rynku można znaleźć bogatą ofertę szkieł progresywnych w bardzo różnych cenach – od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych za parę. Taka rozbieżność cen nie jest przypadkowa i wynika z kilku różnic pomiędzy dostępnymi opcjami. Dowiedz się więcej, aby dokonać świadomego wyboru.
– konstrukcja powierzchni soczewki progresywnej – jest to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na cenę. Powierzchnia szkła progresywnego składa się z trzech obszarów widzenia. Wzajemnie ich ułożenie na powierzchni soczewki zależy od sposobu, w jaki algorytmy obliczeniowe dostosowują je do potrzeb użytkownika. Im bardziej skomplikowany algorytm, tym bierze pod uwagę więcej czynników. Aby dobrze dopasować soczewki progresywne, potrzebna jest moc soczewki do dali, oraz tzw. addycja. Dzięki niej możliwe jest określenie mocy widzenia w bliskich odległościach. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę parametry związane z ustawieniem soczewki względem oka – rozstaw źrenic, oraz ich wysokość względem oprawy. Bardziej zaawansowane algorytmy pozwalają na dodatkową personalizację soczewek. Im bardziej zaawansowana konstrukcja, tym komfort widzenia jest większy. W lepszych soczewkach zoptymalizowany jest kształt i zmiana mocy obszaru do widzenia pośredniego (strefy progresji). W takich soczewkach przejścia pomiędzy strefami widzenia są bardziej płynne. Wpływa to bezpośrednio na wygodę użytkowania, a także szybkość adaptacji do nowych okularów.
– materiał, z którego wykonana jest soczewka okularowa – większość użytkowników domyślnie decyduje się na bezbarwne, tradycyjne szkła okularowe. Warto jednak wiedzieć, że dostępne są również inne możliwości. Szkła progresywne mogą być wykonane z materiału fotochromowego, lub filtrującego światło niebieskie. Istnieje też możliwość zamówienia barwionych progresów.
– indeks refrakcji (soczewki pocienianie) – materiały, z których mogą być wykonane soczewki progresywne różnią się miedzy sobą tzw. indeksem. Im jest on wyższy, tym soczewki będą cieńsze i lżejsze. Wybór rozwiązania wysokoindeksowego ma wpływ również na finalną cenę okularów. Warto jednak rozważyć pocienienie soczewek okularowych, jeśli mamy do czynienia z dużą wadą wzroku. Szkła pocieniane pozwolą na ukrycie dużej wady. Zminimalizują również efekt powiększania oczu (w przypadku soczewek dodatnich), lub zmniejszania oczu (w przypadku soczewek ujemnych).
– powłoka antyrefleksyjna – producenci szkieł progresywnych oferują bardzo duży wybór antyrefleksów. Mogą one spełniać różnorodne funkcje. Podstawowym ich działaniem jest ochrona oczu przed zbędnymi refleksami świetlnymi, które powstają w wyniku odbicia światła od powierzchni soczewki. To właśnie dzięki powłokom obraz widziany przez okulary jest bardziej wyraźny, a soczewka bardziej przejrzysta i estetyczna. Im więcej dodatkowych właściwości, tym pokrycie soczewki jest lepsze. Wielowarstwowe powłoki często mają właściwości antystatyczne, hydrofobowe i oleofobowe. Dzięki nim utrzymanie okularów w czystości jest łatwiejsze. Antyrefleksy z wyższej półki posiadają filtr UV. Zabezpiecza on oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Istnieją również rozwiązania specjalistyczne, przeznaczone np. do pracy przy komputerze, czy też takie, które uławiają kierowcom widzenie podczas prowadzenia samochodu. Najlepsze uszlachetnienia posiadają dodatkową ochronę soczewek przed zarysowaniem. Od wyboru powłoki antyrefleksyjnej zależy finalna cena szkieł progresywnych.
Okulary szyte na miarę
Dokładnie dobrana recepta na okulary, to dopiero połowa sukcesu. Aby korzystanie z okularów było komfortowe, w salonie optycznym dokonujemy dodatkowych pomiarów, dzięki którym soczewki okularowe będą dostosowane do Twoich nawyków wzrokowych, do wybranej przez Ciebie oprawy, oraz do sposobu, w jaki oprawa leży przed Twoimi oczami. Wszystkie te szczegóły mają znaczenie i odpowiednio zebrane pomiary, pozwolą dostosować okulary specjalnie dla Ciebie. W naszym salonie przykładamy dużą wagę, aby zmierzyć wszystko w sposób dokładny. Używamy do tego profesjonalnego sprzętu. Zależy nam, aby użytkownicy, którzy kupili okulary w naszym salonie, byli zadowoleni i korzystali z nich z uśmiechem na twarzy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o okularach szytych na miarę – odwiedź nasz salon, chętnie opowiemy o szczegółach. Szczegółowe dane kontaktowe znajdziesz TU.


Ile czasu trwa adaptacja do progresów?
Czas adaptacji do nowych okularów ze szkłami progresywnymi zależy od kilku czynników: między innymi od wybranej konstrukcji soczewek, czy też od tego jakich rozwiązań optycznych używałeś wcześniej. Jeśli używasz takich okularów po raz pierwszy, normalnym zjawiskiem jest to, że Twój mózg i oczy muszą się do nich przyzwyczaić. Zazwyczaj proces taki trwa około 2-3 tygodnie.
Jeśli kupujesz okulary progresywne i nie jesteś pewien jak będziesz się w nich czuć, możesz skorzystać z Gwarancji Adaptacji. Jeśli w ciągu miesiąca noszenia nowych szkieł nadal będziesz odczuwać dyskomfort, wróć do nas i na pewno poszukamy przyczyny. Jeśli będzie to konieczne zaproponujemy inną konstrukcję progresywną lub zmienimy na dwie pary szkieł jednoogniskowych.
Warto podkreślić, że szkła progresywne lepszej jakości skonstruowane są tak, że znakomita większość użytkowników od razu czuje się w nich komfortowo.
Co jaki czas zmieniać okulary progresywne?
Czas wymiany szkieł zależy w znacznej mierze od tego, w jakim tempie postępuje wada wzroku. Prezbiopia jest zjawiskiem, którego nie da się zatrzymać i na pewno będzie zwiększała się z wiekiem. Dlatego warto co 2-3 lata udać się do optometrysty, aby sprawdzić w jakiej kondycji jest nasz wzrok. Nasz salon znajduje się tuż obok Instytutu Oka, w którym przyjmują świetni optometryści – polecamy, aby właśnie do nich zapisać się na badania! My współpracujemy z Instytutem i dla pacjentów mamy specjalne zniżki.
